ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23
- 21
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 20 czerwca 2023 r. uczniowie kl. IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową pod czujnym okiem Pana Policjanta z Komendy Miejskiej w Kielcach. W pierwszym etapie przyszli rowerzyści zmagali się z testem teoretycznym, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, przepisów dotyczących rowerzystów, udzielania pierwszej pomocy itp.... Test do łatwych nie należał!!! Natomiast drugi etap - to jazda praktyczna na rowerze. Mimo towarzyszącego stresu wszyscy uczniowie pozytywnie zaliczyli egzamin. Nowym pełnoprawnym uczestnikom ruchu drogowego GRATULUJEMY i życzymy SZEROKIEJ DROGI.
5
II MIĘDZYGMINNY KONKURS "MÓJ PIERWSZY LAPBOOK"
MIŁO NAM POINFORMOWAĆ, ŻE II MIĘDZYGMINNY KONKURS "MÓJ PIERWSZY LAPBOOK" ZORGANIZOWANY PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ IM. PARTYZANTÓW ARMII KRAJOWEJ ZIEMI KIELECKIEJ W SUKOWIE ROZSTRZYGNIĘTY:
Zwycięskie lapbooki w języku angielskim, wybrane przez Komisję Konkursową:
1 miejsce – Izabela Korycińska, Szkoła Podstawowa imienia Edmunda Niziurskiego w Słopcu;
2 miejsce – Szymon Łuszcz, Szkoła Podstawowa imienia Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie;
3 miejsce – Anna Piras, Szkoła Podstawowa imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy;
Zwycięskie lapbooki w języku niemieckim, wybrane przez Komisję Konkursową:
1 miejsce – Maja Zielińska, Szkoła Podstawowa imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy
2 miejsce – Zuzanna Bujak, Szkoła Podstawowa imienia Edmunda Niziurskiego w Słopcu
3 miejsce – Justyna Pierzchalska, Szkoła Podstawowa imienia Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie
SERDECZNIE GRATULUJEMY NASZYM DZIEWCZYNOM!!!!
XVI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Dnia 7 czerwca odbył się XVI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR PRZECHODNI Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce.
„Szumy nad Tanwią - Wspomnień Czar” Zielona Szkoła - Susiec, Zamość, Janów Lubelski
30 maja 2023r, wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę szkolną do Suśca, miejsca urodzenia Sylwestera Chęcińskiego. W wyprawie tej wzięli udział uczniowie z klas IV-VIII wraz z opiekunami.
Pierwszego dnia przywitała nas przepiękna pogoda, która zachęcała nas do wielu zaplanowanych w harmonogramie atrakcji. Pierwszą z nich było przybyciu do Janowa Lubelskiego gdzie udaliśmy się do Parku ZOOM NATURY, do którego prowadzi charakterystyczna dynamiczna żelbetowa konstrukcja symbolizująca las i prowadzącą wprost do serca Zoomu Natury, czyli na Plac Energii. Na nim przecinają się wszystkie ścieżki zwiedzania obiektu. Energia kumulująca się w tym punkcie płynie nie tylko z natury. Jest też generowana przy użyciu siły mięśni zwiedzających, którzy uruchamiają interaktywne rzeźby-maszyny ustawione na Placu. Pierwszą atrakcją był park linowy – trasa zielona i niebieska. Specjalnie przygotowana trasa linowa z fantastycznymi przeszkodami dla osób chcących pokonać swoje słabości i lęki przed wysokością. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Park Kreatywny. Nic nie daje tyle radości, co beztroska zabawa na świeżym powietrzu. A zabawa w Parku Kreatywnym to świetna sprawa. Poprzez zabawę uczniowie uczą się współpracować z rówieśnikami, stają się bardziej otwarte na kontakty z innymi ludźmi i nowe doświadczenia. Po pokonaniu toru przeszkód skierowaliśmy się do zlokalizowanego w samym centrum parku obiektu mającego funkcję wystawienniczą. Mieszczą się tu ekspozytory 3D i multimedialna ekspozycja o botanice oraz zoologii, historii naturalnej, gatunkach znajdujących się pod ochroną.
Laboratorium „Runo leśne”, wypełniają obiekty warsztatowe, multimedialne i sensoryczno-ruchowe. Podziwiając wystawę uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtować umiejętności obserwacji natury. Dalej przeszliśmy do „Laboratorium Awifauny i Troposfery”, gdzie podziwialiśmy bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Część poświęcona troposferze zawiera prezentacje zjawisk zachodzących w najcieńszej warstwie atmosfery. Wreszcie dotarliśmy do najważniejszego punktu naszej wycieczki „Laboratorium Recyklingu i Energii” jak sama nazwa wskazuje miejsce to koncentruje się na tematach energii i recyklingu. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę poprzez ekspozycje przekazujące informacje na temat różnych rodzajów i źródeł energii odnawialnej jakimi są wiatr, promieniowanie słoneczne, fale morskie i geotermia oraz sposobów wykorzystania energii. Uczniowie poznali budowę elektrowni wodnej na konkretnym przykładzie oraz mechanizmy działania elektrowni wiatrowych. Drugim tematem przewodnim ekspozycji był recykling. Celem ekspozycji było pokazanie idei, metod i sposobów recyklingu oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Aranżacja przestrzeni laboratoryjnej nawiązuje także fizycznie do idei ekologii. Uczniowie oglądali przykłady zastosowanych rozwiązań architektonicznych takich jak ściana z odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje z przedmiotów z recyklingu. Nasz pobyt w ZOOM NATURY nieubłaganie zbliżał się ku końcowi, a uczestnicy wycieczki odczuwali niedosyt i wszystkich rozpierała energia, ale nic dziwnego, przecież przebywaliśmy cały dzień w miejscu emanującym energią natury i zabawy. Jednak największą atrakcją była żywa lekcja biologii w otoczeniu egzotycznych zwierząt.
Po licznych atrakcjach, zmęczeni uczestnicy wycieczki wyruszyli na przepyszny obiad do ośrodka Sosnowe Zacisze znajdującego się w Suścu. Po zakwaterowaniu i zaspokojeniu głodu, kalorie gubiliśmy na parkiecie w rytmach ulubionej muzyki podczas dyskoteki. Drugiego dnia przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy z przewodnikiem na zwiedzanie rezerwatu przyrody: ,,Czartowe Pole” którego widoki bardzo nas oczarowały Wodospady na rzece Sopot, Spacer ,, Szlakiem Szumów Nad Tanwią”, ,,Zwierzyniec” zrobiły na nas wielkie wrażenie. Po południu udaliśmy się na warsztaty garncarskie do Krasnobrodu. Ulepiliśmy kubki, wazony, talerzyki oraz inne rzeczy. Było przy tym dużo zabawy i radości. Po powrocie czekał na nas ratownik na basenie w naszym ośrodku. Dla osób które nie miały ochoty pluskać się w wodzie czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ognisko było połączone z mała dyskoteką na świeżym powietrzu. Kolejnego dnia odwiedziliśmy ZOO w Zamościu. Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. O niektórych usłyszeliśmy pierwszy raz. Podziwialiśmy różne rodzaje małp, puchaczy i mniejsze oraz większe dzikie „koty”. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się gady, które w środowisku naturalnym są niebezpieczne, a tu mogliśmy je oglądać na wyciągnięcie ręki. Najwięcej czasu spędziliśmy u nowych gwiazd, czyli u żyraf. Zwierzęta były bardzo grzeczne i z gracja pozowały do zdjęć. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci. Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Następnie pod czujnym okiem Pani Przewodnik udaliśmy się na przepiękny rynek otoczony kolorowymi kamieniczkami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamojskiej twierdzy. Pani przewodnik opowiedziała nam o początkach fortyfikacji otaczającej miasto, a następnie oprowadziła nas po największym z bastionów. W jednym z pomieszczeń oglądaliśmy film na temat historii Zamościa. Następnie czekała na nas niespodzianka – wystrzał z prawdziwej armaty. Ekscytujące doznania spotęgowały nasz głód w związku z czym udaliśmy się do punktu gastronomicznego w Janowie Lubelskim na obiad oraz następnie w drogę powrotną do Słopca. Z uśmiechami na twarzach i wspomnieniami oczekujemy na kolejny wspólny szkolny wyjazd.
Opracowały: Maja Szczykutowicz i Katarzyna Dudkiewicz – uczennice klasy VI
41
Wycieczka do Kopalni Soli "Wieliczka"
Na ten dzień czekaliśmy od dłuższego czasu... We wtorek 30 maja uczniowie z naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka”. Podczas zwiedzania przeszliśmy ponad trzykilometrową trasę i zeszliśmy na głębokość 135m. Poznaliśmy historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Dowiedzieliśmy się kim był Skarbnik i Bieliczka, a także skąd wzięła się nazwa kopalni soli. Mogliśmy podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła na nas kaplica dedykowana św. Kindze. Na zakończenie zwiedzania zjedliśmy obiad w podziemnej restauracji. Następnie wyjechaliśmy windą na powierzchnię. Spacerkiem udaliśmy się do pobliskiej Tężni Solankowej, aby skorzystać ze zdrowych walorów wielickiej soli. Uczniowie wracali z wycieczki zmęczeni, ale zadowoleni, wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz pamiątki.
19
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie