24 kwietnia uczniowie wzięli udział w debacie o Edmundzie Niziurskim. Debata odbyła się w Poczytalni na dVoRcu – mediatece znajdującej się na Dworcu Autobusowym w Kielcach. Uczniowie mieli okazję wysłuchać autora biografii Edmunda Niziurskiego - Krzysztofa Vargi, pań Anny Niziurskiej - Włodarskiej i Agnieszki Niziurskiej - córek Edmunda Niziurkiego oraz Karoliny Wilczyńskiej - kieleckiej pisarki. Całość poprowadzili prof. dr hab. Piotr Zbróg - językoznawca, profesor na wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ekspert w dziedzinie komunikacji i kultury języka oraz dr Daria Dyktyńska - Dyrektorka Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, specjalista w dziedzinie historii nowożytnej. Uczniowie naszej szkoły po wysłuchaniu debaty mieli okazję zabrać głos i wyrazić własne zdanie.
Aktualności
Debata o Edmundzie Niziurskim w Poczytalni na dVoRcu
Życzenia świąteczne
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, nastroju, miłych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz "Wesołego Alleluja”!
Życzą
Dyrekcja szkoły, Nauczyciele oraz Pracownicy Szkoły
1
Kolejne sukcesy Kornelii!
12 kwietnia w Bełchatowie odbyły się konkursy tańca :Jazz i Modern
W obu kategoriach wzięła udział Kornelia, uczennica klasy II, zajmując kolejno I i II miejsce !
85 Rocznica Zbrodni Katyńskiej
W roku 1940 w sowieckich obozach jenieckich w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku przebywały tysiące polskich oficerów z jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego. W ramach zwalczania elity narodu polskiego i jego inteligencji Józef Stalin i członkowie Biura Politycznego partii bolszewickiej podjęli 5 marca 1940 roku decyzję o wymordowaniu polskich jeńców. Masowe egzekucje wykonano w lesie katyńskim w kwietniu i maju 1940 roku. NKWD wymordowało minimum 15 131 polskich żołnierzy. W tym roku obchodzimy 85 rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas VII-VIII i nauczycieli. Publiczność wysłuchała recytacji wierszy oraz krótkiej informacji o zbrodni katyńskiej dokonanej przez Sowietów. Ze wzruszeniem i z dużą powagą uczennica klasy VII zaśpiewała kultowe pieśni ,,Biały Krzyż’ ’i utwór Jana Pietrzaka ,,Żeby Polska była Polską’’. Następnie przewodniczący wszystkich klas zapalili znicze przy ,,Dębie katyńskim’’.
2
Konkurs "Kartka Wielkanocna - dary lasu"
W dniu 9 kwietnia 2025 r. Nadleśnictwo Daleszyce nagrodziło laureatów konkursu plastycznego na "Kartka Wielkanocna - dary lasu". Trzecie miejsce w kategorii - młodzież zdobyła Gabrysia Rokosz z klasy czwartej. Serdeczne gratulujemy sukcesu!
WYNIKI REKRUTACJI ROK SZKOLNY 2025/26
DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. EDMUNDA NIZIURSKIEGO
W SŁOPCU INFORMUJĘ, ŻE WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRYCH RODZICE ZŁOŻYLI KARTY ZAPISU NA ROK SZKOLNY 2025/26 DO NIŻEJ WYMIENIONYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZOSTAŁY DO NICH PRZYJĘTE :
- DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO DLA DZIECI 3 – 4 LETNICH - przyjętych 13 dzieci
- DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO DLA DZIECI 5 – 6 LETNICH (KLASA „O”) przyjętych - 11 dzieci
- DO KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. EDMUNDA NIZIURSKIEGO W SŁOPCU - przyjętych 8 uczniów.
Informuję, że we wszystkich jednostkach organizacyjnych ( Punkcie Przedszkolnym, Oddziale Przedszkolnym i w kl. I ) są jeszcze wolne miejsca.
Cyrk "Szok"
7 kwietnia odwiedził naszą szkołę Cyrk "Szok".
19
Wyjazd do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
W czwartek, 3 kwietnia, uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wyjeździe do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie obejrzeli spektakl pt. ,, Mitologia. Nie chce mi się nic nie robić". Wszyscy zgodnie stwierdzili, że sztuka inspirowana mitami greckimi była niezwykle ciekawa.
II Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz Niemieckojęzycznych
1 kwietnia odbył się w Szkole Podstawowej w Sukowie II GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH ORAZ NIEMIECKOJĘZYCZNYCH. W tegorocznym konkursie wzięło udział siedem szkół z terenu naszej gminy. Konkurs polegał na rozwiązaniu pisemnego testu w języku polskim, sprawdzającego wiedzę krajoznawczą i realioznawczą o państwach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego. Naszą szkołę reprezentowały trzy osoby z klasy ósmej: Katarzyna Dudkiewicz, Miłosz Michalski i Adam Strząbała. Uczniowie uzyskali bardzo dobre wyniki, lecz niestety nie znaleźli się w czołowej trójce.
Liczymy, że w przyszłym roku zajmiemy wyższe miejsca!
"Matematyczny Poliglota"
W piątek 28 marca, uczniowie klasy VIII Miłosz Michalski i Bartosz Piróg wzięli udział w II Gminnym Konkursie Matematyczno - Jezykowym "Matematyczny Poliglota". Uplasowali się na IV miejscu. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy . 🙂👏
I Dzień Wiosny rozpoczęliśmy z humorem i na wesoło pod hasłem „Wiosna różne ma imiona ”
I Dzień Wiosny rozpoczęliśmy z humorem i
na wesoło pod hasłem
„Wiosna różne ma imiona ”
Dnia 21 marca podczas obchodów I Dnia Wiosny w naszej szkole odbyły się wybory Miss oraz „Dzień Talentu”, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Dzień ten został zorganizowany przez Koło Przyrodnicze „Tajemnice Przyrody” pod czujnym okiem opiekuna pani Ani Sławińskiej. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Wybory Miss polegały na wyróżnieniu osób które wykazały się wiedzą, inteligencją, urodą, dobrym gustem, pewnością siebie i skromnością - jednym słowem poszukiwaniu osób wyjątkowych. Zależało nam na wspólnej zabawie oraz na wprowadzeniu dobrego nastroju i życzliwości przy dopingu naszych kandydatek tak, aby nasze Miss pozbyły się tremy. Tego dnia każda uczestniczka miała na szkolnej scenie i czerwonym dywanie swoje „5 minut” sławy. Prezentowano talenty: muzyczny, taneczny i aktorski. Mimo towarzyszącej tremy nie było przegranych. Dziewczynki zaprezentowały się świetnie wykazując przed publicznością nieprzeciętny talent. Szanowne Jury miało wielkie wyzwanie podczas zliczania punktów. W jury zasiadali – pani Dyrektor Katarzyna Wesołowska – przewodnicząca, pani Estera Mazur, pani Milena Cudzik, pani Aleksandra Bińkowska, pani Iwona Długosz oraz reprezentacja męska : Konrad Jaśniewicz i Filip Filipczak. Punktem kulminacyjnym był występ podniebnych, diamentowych łabędzi, które przyfrunęły na salę gimnastyczną w Słopcu znad rzeki Belnianki. W powietrznym spektaklu oglądaliśmy Aleksandrę Jaworską, Izabellę Korycińską oraz Zuzannę Prędotę, które pod czujnym okiem trenerki pani Igi Smolec ze Szkoły Akrobatyki Powietrznej – Aerial Perle, przeniosły nas na kwitnącą łąkę pełną kolorowych motyli. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i dziękujemy za udział w tym wspaniałym dniu. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa!! Musimy pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.
Podczas wyborów Miss przyznano następujące tytuły :
Miss Szkoły – Aleksandra Jaworska
I Wicemiss – Asia Łebek
II Wicemiss – Izabela Korycińska
Miss Foto – Sara Piróg
Miss Reklamy – Marcelina Bujak
Miss Kreatywności – Łucja Jachna
Miss Publiczności – Zuzanna Kraska
Mała Miss – Nadia Buras
Miss Inteligencji – Natalia Krupa
Miss Elegancji – Nela Raczka
Miss Gracji – Kornelia Frąk
Miss Humoru – Zuzanna Prędota
Miss Fryzury – Weronika Borek
Miss Pięknego Uśmiechu – Zuzanna Jaworska
Dziękujemy bardzo serdecznie Wszystkim zaproszonym Gościom – Szkolnym oraz Społeczności Lokalnej za udział oraz pomoc i zaangażowanie.
34
Wycieczka na Targi Edukacyjne w Kielcach
Dnia 18.03.25 chętne osoby z klasy VII I VIII odwiedziły stoiska szkół na Targach Edukacyjnych. Celem tego wyjazdu było wsparcie młodzieży w dokonywaniu świadomych, przemyślanych oraz satysfakcjonujących decyzji edukacyjnych i zawodowych, a także poszerzenie wiedzy z obszaru edukacji . Tegoroczne targi odbywały się pod hasłem „Fach w ręku - to się opłaca”. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu placówek edukacyjnych. Mamy nadzieję że dzięki udziałowi w Targach Edukacyjnych nasi uczniowie podejmą satysfakcjonujące dla siebie decyzje .
Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, która kształtuje charakter i cierpliwość.
W ramach Tygodnia Kultury Języka uczniowie naszej szkoły poddali się próbie sprawdzenia swoich umiejętności w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym. Celem konkursu było: zwrócenie uwagi na czytelną, płynną i kształtną grafikę pisma, uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Zadaniem uczestników było staranne, estetyczne i bezbłędne przepisanie fragmentów twórczości Edmunda Niziurskiego. Komisja konkursowa podczas oceny prac brała pod uwagę czytelność przepisanego tekstu, poprawność gramatyczną i ortograficzną, precyzję i estetykę pisma.
Oto laureaci klas młodszych:
I miejsce - Amelia Drogosz kl.1
II miejsce- Zuzanna Kraska kl. 1
III miejsce - Kornelia Zając kl. 2
Wyróżnienie: Natalia Krupa kl. 3
W klasach 4-8 laureatami zostali:
I miejsce - Aleksandra Jaworska kl. 4
II miejsce - Nadia Buras kl. 7
III miejsce - Nela Rączka kl. 5
Wyróżnienie: Maja Szczykutowicz kl. 8
Serdecznie gratulujemy!
3
Poczuj chemię do fizyki - lekcja fizyki
W poniedziałek 17 stycznia 2025r. do naszej szkoły zawitała Grupa Zaelektryzowani z Lublina, prezentując niecodzienną lekcję pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Podczas pokazu zaprezentowano w bardzo prosty i atrakcyjny sposób eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii. Organizatorzy zwrócili uwagę na kwestię bezpieczeństwa, uświadamiając dzieciom, aby nie wykonywały doświadczeń samodzielnie i bez nadzoru osoby dorosłej. Z ogromnym zainteresowaniem mogliśmy zobaczyć m. in. nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego, wykorzystanie zjawiska poduszki powietrznej, wybuchową zabawę z wodorem, a także zmianę głosu dzięki właściwościom helu. Wspaniałym elementem była możliwość aktywnego uczestnictwa uczniów w pokazie. Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele radości i uśmiechu na twarzy.
6
Dzień Liczby Pi.
Liczba Pi wciąż po nocach mi się śni, czyli Dzień Matematyki w naszej szkole
Jak co roku obchodziliśmy Dzień Matematyki, która powszechnie jest uważana za Królową Nauk. Jej święto jest ściśle powiązane z Dniem Liczby Pi. Uczniowie klas IV - VI mieli możliwość dowiedzenia się, ile wynosi jej przybliżenie. Grali w bingo i uzupełniali karty pracy, które dostarczyły na lekcjach dużo pozytywnych emocji. Uczniowie klas starszych rozwiązywali zadania dotyczące liczby pi, kół i okręgów pod kątem egzaminu ósmoklasisty. Młodsi, czyli pierwszo, drugo i trzecioklasiści mieli za zadanie wymyślić jak najwięcej słów zawierających cząstkę - pi. Na korytarzu szkolnym powstała też dekoracja i gazetka z ciekawostkami.
7
Brawo Kornelia!
Uczennica klasy II Kornelia Zająć wzięła udział w konkursie Polish Open Cup, który odbył się w Krakowie. Z dumą możemy pochwalić się jej sukcesem - zajęciem III miejsca 🥉🏆!
Kornelko, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! 👏😊
IX Gminny Turniej Warcabowy ♟️🥇🏆
Jak co roku Szkoła Podstawowa im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu zaprosiła w swoje progi uczniów ze szkół na terenie gminy Daleszyce lubiących rywalizację i strategiczne myślenie. Dnia 13 marca 2025r. został rozegrany IX Gminny Turniej Warcabowy. Patronem przedsięwzięcia, podobnie jak w poprzednich latach, był Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, a w organizacji pomagał Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy w Kielcach. W tym roku do rozgrywek przystąpiło 54 uczniów z dziewięciu szkół z terenu gminy Daleszyce. Uczniowie grali systemem szwajcarskim w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Zawody prowadzone były pod czujnym okiem sędziów z Ludowego Uczniowskiego Katolickiego Klubu Sportowego w Kielcach. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i gry planszowe. Każdy zawodnik dostał pamiątkowy medal.
Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco:
Klasy I – IV:
I miejsce: Igor Dudzic z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkowie
II miejsce: Jan Stopka ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie
III miejsce: Tymon Michalczyk z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Daleszycach
Klasy V– VIII:
I miejsce: Sebastian Dudek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkowie
II miejsce: Jan Grabka ze Szkoły Podstawowej im. Marii Michalczyk ps. Wyrwicz w Marzyszu
III miejsce: Bartłomiej Lasota ze Szkoły im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu
Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie dziękujemy za udział w rozgrywkach i zapraszamy do naszej szkoły w kolejnym roku szkolnym!
Organizatorzy IX Gminnego Turnieju Warcabowego
9
XXX Gminny Konkurs Ortograficzny
12 marca odbył się XXX Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Nadia Buras- uczennica klasy VII zdobyła III miejsce
. Serdecznie gratulujemy Nadii oraz wszystkim pozostałym uczestnikom
XXXIII Tydzień Kultury Języka
,,Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny?"
W ramach XXXIII Tygodnia Kultury Języka uczniowie zmagali się z łamańcami językowymi.
Dzień kobiet
Z okazji Dnia Kobiet chłopcy w imieniu Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim Paniom słodki upominek, życząc przy tym zdrowia, spełnienia marzeń i sukcesów na każdej płaszczyźnie życia 🌷💐
Archiwum Aktualności