• Sprzątanie Gminy Daleszyce

          • W tym roku również dołączyliśmy się do Akcji wiosennego sprzątania Gminy porządkując tereny wokół Szkoły im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu, boiska "Orlik", placu zabaw oraz przyległych terenów leśnych. Brawo dla wszystkich uczestników.

          • 2 i 3 Maja to ważne daty, o których należy pamiętać

          • 2 maja – od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 

            3 Maja – Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Wprowadzono w niej szereg pozytywnych zmian ustrojowych, które miały uratować Rzeczpospolitą przed upadkiem. Zniesiono wolną elekcję czy liberum veto. Jednak te zmiany nie weszły w życie z powodu kłótni, sprzeciwu magnaterii, która bała się utracenia tzw.,,złotej wolności’’. Konserwatywna szlachta obaliła Konstytucję, król przeszedł na stronę konfederatów, a 2 lata później nastąpił II rozbiór Polski. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990. 

            Upamiętniając te wydarzenia, tuż przed Majówką 30 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 20 rocznicę ustanowienia Święta Flagi.

            Krótki rys historyczny dotyczący tych wydarzeń przedstawiła  młodzież z kl.7 w inscenizacji ,,Echa Konstytucji’’. Narracja, dialogi, piosenki patriotyczne w nieco humorystycznym nastroju przybliżyły widzom epokę XVIII w.

            Druga część przedstawienia była poważna i pouczająca, a odnosiła się do obchodów Święta Flagi. Uczennice z kl.6 recytowały piękny, wzruszający wiersz K. I. Gałczyńskiego ;,,Pieśń o Fladze’’. Akademię zakończono pieśnią ,,Ojczyzno ma’’ w wykonaniu wszystkich uczestników uroczystości.

          • Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu

          • SPORT OTWIERA BRAMY MARZEŃ - takie hasło towarzyszyło nam 26 kwietnia podczas uroczystego otwarcia nowej sali gimnastycznej przy naszej szkole. Goście, którzy pojawili się na tym ważnym wydarzeniu nie kryli wzruszenia oraz wielkiej radości. Natomiast nasi uczniowie zaprezentowali swoje talenty sportowe podczas części artystycznej.

            Jak widać marzenia się spełniają...

          • 84 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          • W roku 1940 w sowieckich obozach jenieckich w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku przebywały tysiące polskich oficerów z jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego. W ramach zwalczania elity narodu polskiego i jego inteligencji Józef Stalin i członkowie Biura Politycznego partii bolszewickiej podjęli 5 marca 1940 roku decyzję o wymordowaniu polskich jeńców. Masowe egzekucje wykonano w lesie katyńskim w kwietniu i maju 1940 roku. NKWD wymordowało minimum 15 131 polskich żołnierzy. W tym roku obchodzimy 84 rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji odbył się w naszej szkole uroczysty apel pt.,, Ocalić od zapomnienia’’ przygotowany przez uczniów i nauczycieli. ,,Mali artyści’’ recytowali wiersze Zbigniewa Herberta, Kazimiery Iłłakowiczówny i Feliksa Konarskiego. Główna solistka wykonała piękny utwór muzyczny ,,Biały krzyż’’. Następnie przewodniczący  wszystkich klas zapalili znicze przy ,,Dębie katyńskim’’. Zwieńczeniem uroczystości była projekcja filmu dokumentalnego pt.: ,,Zbrodnia katyńska- walka o prawdę’’.

             

          • Szkoła z misją czyli o akcji "Zbieram to w szkole"

          • Szkoła z misją

             

            Ideę "Zbieram to w szkole" najlepiej opisuje nasze motto: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody.

            I. Zachęcamy szkoły i przedszkola, aby włączyły się w cały system różnego rodzaju zbiórek surowców wtórnych i nieprzydatnych rzeczy, które nazywamy "pomocą bez pieniędzy".

            II. Dzięki tym zbiórkom dokonuje się dwojaka pomoc:

            1) Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Pomagamy środowisku naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci.

            2) Darowizny od firm recyklingowych przekazujemy jako pomoc rozwojową do najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Dzięki "dobroczynnemu recyklingowi" wybudowaliśmy dom dla ofiar tajfunu na Filipinach, trzy studnie w Czadzie. Ciągle wspieramy budowę studni głębinowych w Czadzie oraz w Tanzanii, Dom Dziecka w Boliwii oraz Sercański dom dla dziewcząt KDF na Filipinach.

            III. Projekt działa na zasadzie programu partnerskiego.

            W NASZEJ SZKOLE ZBIERAMY :

            • MONETY ( także te stare, wycofane z obiegu, polskie i zagraniczne)
            • ZEPSUTE / USZKODZONE LAPTOPY, TELEFONY KOMÓRKOWE
            • BATERIE
            • UBRANIA, KTÓRYM MOŻNA DAĆ „DRUGIE ŻYCIE”, BUTY, CZĘŚCI GARDEROBY (typu paski, torebki)

            POWYŻSZA ZBIÓRKA TRWAĆ BĘDZIE DO 10.06.2024R.

          • Akcja "Góra Grosza"

          • Jak co roku braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc psychologiczną, specjalistyczną i rzeczową dla potrzebujących rodzin. Nasza szkoła zebrała aż 456,40 zł! Największy wkład w akcję miały klasy III oraz IV. Uczniowie tych klas otrzymali dyplomy z podziękowaniem oraz słodki upominek. Wszystkim zaangażowanych w zbiórkę bardzo dziękujemy.

          • Dzień bez plecaka

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 11 kwietnia. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Komisja w składzie: Pani Dyrektor, p. Sylwia Ungier oraz

            p. Marta Jaroń uważnie przyjrzała się pomysłom uczniów i wybrała najciekawsze, przyznając im miejsca w konkursie w następujący sposób:

            Klasy I-III

            I miejsce- klasa III

            II miejsce- Kornelia Zając

            III miejsce- Dominik Dziedzic

            Klasy IV-VIII

            I miejsce- Liwia Jachna

            II miejsce- Katarzyna Dudkiewicz

            III miejsce- Kornelia Frąk i Jakub Frąk

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłów.

          • Wycieczka do Centrum Leonardo da Vinci

          • We wtorek 09 kwietnia uczniowie klas I-IV wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Centrum Leonardo da Vinci . Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Dworku Starostów Chęcińskich oglądanie, A nawet przymierzanie elementów zbroi i strojów szlacheckich. Następnie odbyła się lekcja laboratoryjna, na której uczniowie zamienili się w naukowców wykonując różne eksperymenty 🤓😉. Po warsztatach nastąpiło zwiedzanie wystawy  zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową.  Wystawa ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na  wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Na  koniec korzystając ze sprzyjającej aury pogodowej i pięknych widoków odbył się krótki spacer w celu podziwiania pięknej przyrody.😍

          • WESOŁEGO ALLELUJA!

          • Z okazji ŚWIĄT WIELKANOCNYCH składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom Szkoły.

            Życzymy radosnych, świątecznych chwil z rodziną i przyjaciółmi, zdrowia, pogody ducha, miłości i wiary, wzajemnej życzliwości oraz refleksji w tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasie, kiedy na nowo budzi się życie i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i lepsze jutro.

             

            Dyrekcja,

            grono pedagogiczne i pracownicy obsługi.

          • Konkurs Palma i Pisanka

          • Konkurs "Palma i Pisanka Wielkanocna" jak o roku, przed Świętami Wielkanocnymi ogłosił Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

          • Portret Pani Wiosny - konkurs dla najmłodszych uczniów

          • 21 marca w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego skierowanego do przedszkolaków i uczniów klas 0 z gminy Daleszyce pt. „Portret Pani Wiosny". Celem konkursu było: inspirowanie wiosennej tematyki, kształtowanie wyobraźni plastycznej, popularyzowanie wiedzy o wiosennych barwach. Każda placówka mogła zgłosić tylko trzy prace. Naszą szkołę reprezentowały: Luiza Kwietniewska (OP), Zofia Sobańska (OP), Lena Buras (PP). Jury oceniało prace pod kątem oryginalności, samodzielności, estetyki wykonania. Nie udało się zająć czołowych miejsc, ale nasza Luiza zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu!

          • Wielbiciele gry w warcaby znów gościli w Słopcu! Gminny Turniej Warcabowy

          • Warcaby to bardzo popularna gra strategiczna. Wymaga od graczy umiejętności przewidywania oraz wyobraźni. To doskonały trening myślenia.

            W Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu tradycją już się stało organizowanie rozgrywek dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce, którzy cenią rywalizację umysłową, jaką jest gra w warcaby. Dnia 25 marca 2024 r. został rozegrany VIII Gminny Turniej Warcabowy. Patronem przedsięwzięcia, podobnie jak w poprzednich latach, był Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusz Meresiński, a w organizacji pomagał Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy w Kielcach.

            Impreza od lat cieszy się dużą popularnością. W tym roku do rozgrywek przystąpiło dziewięć szkół z terenu gminy Daleszyce. Uczniowie  grali systemem szwajcarskim w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, klasy IV – VI i klasy VII – VIII. Zawodnicy wytężali umysły pod czujnym okiem sędziów z Ludowego Uczniowskiego Katolickiego Klubu Sportowego w Kielcach. Wszyscy uczestnicy turnieju rozegrali po siedem partii. Każda wygrana i remis były odpowiednio punktowane – kto uzbierał najwięcej punktów, ten wygrywał. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i gry planszowe. Każdy zawodnik dostał pamiątkowy medal.

            Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco:

             Klasy I – III:

             I miejsce:  Malwina Ozga, Publiczna Szkoła Podstawowa w Sierakowie

            II miejsce: Aleksander Piróg, Szkoła Podstawowa im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu

            III miejsce: Jan Stopka, Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie

             

             Klasy IV – VI:

            I miejsce: Adam Mieszczankowski, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie

            II miejsce: Jan Grabka,  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Michalczyk ps. Wyrwicz w Marzyszu

            III miejsce: Bartosz Borowiecki, Szkoła Podstawowa w Brzechowie

             

             Klasy VII – VIII:

            I miejsce: : Sebastian Dudek, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Borkowie

            II miejsce: Maciej Majkrzyk, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Michalczyk ps. Wyrwicz w Marzyszu

            III miejsce: Krzysztof Kraska, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie

             

             

            Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie dziękujemy za udział w rozgrywkach i zapraszamy do naszej szkoły w kolejnym roku szkolnym!

             

            Organizatorzy VIII Gminnego Turnieju Warcabowego

             

             

             

             

             

          • Gminny Konkurs Matematyczny Sudoku

          • Jest nam bardzo miło poinformować, że uczennica naszej szkoły Milena Lasota zdobyła I MIEJSCE w Gminnym Konkursie Matematycznym Sudoku zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie. W rozgrywkach wzięło udział aż 9 szkół! Naszą szkołę w kategorii klas IV-VI reprezentowało rodzeństwo - Milena i Bartek. Zadaniem uczniów było rozwiązanie trzech krzyżówek sudoku o różnym poziomie trudności w określonym czasie. Milenka pokonała rówieśników, otrzymując tym sam tytuł Mistrza Sudoku. Bartkowi i Milenie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca to kolejny wyjątkowy dzień w kalendarzu naszej szkoły. Wszyscy pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę. Z tej okazji nie było zajęć dydaktycznych. Uczniowie zaprezentowali program telewizji śniadaniowej. Pierwszym punktem harmonogramu była "Randka w ciemno". Po przedstawieniu kabaretowym przeszliśmy do słynnego programu "Mam talent. Uczniowie zaprezentowali na scenie swoje umiejętności. Po przedstawieniu przyszedł czas na film pt. "Epoka lodowcowa".

          • Konkurs kaligraficzny

          • W ramach XXXII Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Kaligraficzny. Mistrzynią Kaligrafii klas IV-VI została Nela Rączka, Nadia Buras zdobyła II miejsce, Gabriela Prędota III miejsce, a wyróżnienie otrzymały Wiktoria Mojżeszek i Zuzanna Jaworska.

            Natomiast w kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła Aleksandra Jaworska, II miejsce- Kacper Langner, III miejsce- Maria Jachna i Gabriela Rokosz, a wyróżnienie otrzymała Nadia Buras. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

          • Święto Matematyki i Liczby Pi

          • 14 marca obchodziliśmy Święto Matematyki połączone ze Świętem Liczby Pi. Uczniowie na zajęciach koła matematycznego ,,Akademia młodego matematyka" wykonywali plakaty na temat zastosowania matematyki w życiu codziennym oraz ciekawostek na temat liczby pi, zwanej ludolfiną. Na lekcji brali udział w warsztatach, na których próbowali wyznaczyć liczbę pi. Dowiedzieli się czym ona jest i jakie ma przybliżenie. Święto królowej nauk podsumowaliśmy hasłem ,,Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już". 📐🔢👑

          • XXIX Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 13.03.2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIX Gminnym Konkursie Ortograficznym w ramach XXXII Tygodnia Kultury Języka. W zmaganiach klas starszych wzięło udział 36 zawodników. Mistrzynią  Ortografii klas IV- VI została Nadia Buras z klasy VI, natomiast Bartosz Flis z klasy VIII wywalczył II miejsce w kategorii klas VII-VIII. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a każdy z uczestników dyplom za udział w konkursie. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zmaganiach o tytuł, Mistrza Ortografii "

          • 8 marca - Dzień Kobiet

          • Z okazji Dnia Kobiet Przewodniczący Szkoły w imieniu Samorządu Uczniowskiego wręczył wszystkim Paniom słodki upominek, życząc jednocześnie dużo uśmiechu, pomyślności oraz spełnienia marzeń.

            Klasy VII i VIII świętowały Dzień Kobiet w kręgielni, która znajduje się w Galerii Echo. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołu klasowego, zacieśnianie relacji koleżeńskich. Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla wszystkich uczniów. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Po świetnej zabawie udaliśmy się zakupy, aby nauczyć się jak mądrze gospodarować pieniędzmi. Wycieczkę wszyscy uważamy za udaną .

          • Walentynki 2024

          • Dzień świętego Walentego popularnie zwany walentynkami wpisał się na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. W związku z tym, że ten wyjątkowy dzień przyjaźni i miłości wypadł podczas ferii, Samorząd powitał uczniów kartkami walentynkowymi w pierwszy dzień po przerwie międzysemestralnej. Mamy nadzieję, że ten miły akcent ułatwi uczniom powrót do szkolnej rzeczywistości.